Seznamte se – Redmine pohled admina vol.1

Jak stojí na oficiální stránce projektu: Redmine je flexibilní project management, je napsaný ve frameworku Ruby on Rails a jeho pod licencí GPL v2. Co si, ale pod tím vším představit? Pojďme se na to podívát, seznámení bude z mé zkušenosti a to z pohledu admina (dnes) i z pohledu uživatele (link na zde).

Redmine Logo

Instalaci Redminu serveru.

První rozhodnutí přichází ve výběru OS, Redmine poběží jak na Linuxu, tak na Windows serveru. Osobně se přikláním k linuxu a Apache serveru, takže otázkou bylo zda použijeme CentOS nebo Debian. Trochu z lenosti a větší znalosti přišla volba na Debian 9. Máme na tomto OS několik serverů s Drupalem a dalšími Webovými aplikacemi a běží spolehlivě.

V současnosti je instalace samotného systému hračka template je pro VMWARE i pro PROXMOX což jsou platformy, které máme v produkčním prostředí nasazeny.

Na řadu přichází instalace Redmine a Apache serveru, dále zabezpečení SSL zde jsme vybrali projekt Let’s Encrypt. Díky podpoře balíku redmine přímo v Debianu 9 je instalace snadná:

admin@redmine# sudo apt-get update
admin@redmine# sudo apt-get install redmine-mysql

Po těchto příkazech by se systém měl zeptat zda chcete instalovat všechny depencies. Po doinstalování na Vás vyskočí konfigurační okno, kde můžete zadat vše potřebné. Pokud budete chtít instalovat klasičtější cestou přes zdrojový kod redminu využijte tento návod přímo na Redinu – Instalace Redmine.

Let's encrypt logo

Let’s Encrypt – pro subdoménu

V našem případě jde o subdoménu, vygenerovali jsme tedy certifikáty jen pro ni a to pomocí certbota:

admin@redmine# certbot certonly –agree-tos –rsa-key-size 4096 -m jmeno@redmineprojekty.cz -d projekty.redmineprojekty.cz –renew-by-default

tučné hodnoty upravte, dle své potřeby. Pokud není nainstalován certbot, doinstalujte ze standardních repozitářů pomocí příkazu:

admin@redmine# apt-get install certbot

POZOR: pro certbota je potřeba otevřít port 80

Vytvořené certifikáty upravíme v konfiguraci redmine.conf v /etc/apache/sites-enabled

SSLCertificateFile /etc/letsencrypt/live/projekty.redmineprojekty.cz/cert.pem
SSLCertificateKeyFile /etc/letsencrypt/live/projekty.redmineprojekty.cz/privkey.pem
SSLCertificateChainFile /etc/letsencrypt/live/projekty.redmineprojekty.cz/fullchain.pem

Poté stačí zrestartovat Apache server:

admin@redmine# systemctl restart apache2.service

To je vše dámi a pánové, nyní se můžete přihlásit s výchozím účtem který jste zadali při instalaci. (výchozí login je admin heslo admin). V dalším pokračování se podíváme na základní konfiguraci a instalaci pluginů

 

Photo by Harpal Singh on Unsplash

Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *