Redmine – implementace projektového řízení

Dostal jsem za úkol vybrat software pro řízení nejen projektů, ale i jednoduchých úkolů spojených s procesy ve výrobní společnosti. Úkol to byl nelehký s ohledem na to, že do současnosti se na evidenci úkolů používal v tomto případě Excel. Předběžnými adepty se stal Redmine, OpenProject, GLPI a několik komerčních řešení.
Nejprve bylo nutné sjednat řadu schůzek, abychom si ujasnili co bude skutečným cílem zavedení softwaru – zda půjde o klasické projektové řízení se vším všudy nebo o nějakou odlehčenou verzi řízení úkolů.

ZADÁNÍ:
  1. Řízení úkolů delegováním napříč odděleními
  2. Možnost zakládání úkolů z mailu
  3. Automatické notifikace
  4. Organizační struktura – role a práva
  5. Workflow a nastavení procesů
  6. Responzivní vzhled
  7. Minimalizace nákladů a času na zavedení – ideálně OpenSource.

Z kritérií níže jsme došli k následující tabulce:

Software Delegování Požadavky z
E-mailu
Notifikace Role a práva Workflow Responzivní OpenSource
GLPI ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO
REDMINE ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO
OpenProject ANO V ENTERPRICE ANO ANO V ENTERPRICE ANO ANO/PLACENÉ FCE,PODPORA

 

 

 

 

 

Z tohoto výběru jsme vzali v potaz možnost modulárního rozšiřování – přidávání pluginů a šíři uživatelské základy. Poté nám z toho vyšel Redmine a GLPI, kde pro GLPI hráli naše zkušenosti z použití jako Ticket systému pro správu uživatelských požadavků. Pro Redmine zase hrálo do karet jeho použití pro Projektové řízení a možnost nastavení i jako Ticket systém a podpora v ČR.

Vítězem tedy je pro toto zadání REDMINE, níže přikládám základní info ke všem třem a v dalším článku se odíváme na instalaci a nastavení Redminu.

KRÁTKÉ SEZNÁMENÍ SE KANDIDÁTY:

Redmine Logo

Redmine je dle wikipedie software pro řízení projektů a bugtracking. Podle toho co jsem si zvládl “osahat” v sobě skrývá mnohem víc. Je napsaný v Ruby on Rails což je mocná platforma a musím přiznat, že jsem zatím neprozkoumal všechny její možnosti. (Zkušenosti mám spíše s PHP). Systém je napsaný jako ready made, stačí nainstalovat nastavit a můžete směle sledovat čas strávený na projektech, řídit delegování úkolů a jejich stav. Celkově mám dojem že už samotné nastavování nutí se zamyslet nad “firemními” procesy jako takovými.
WEB: www.redmine.org

OpenProject logo

OpenProject je řekl bych přímý konkurent Redmine, musím říct, že po grafické stránce a základního řízení projektů mě oslovil více. Má moderní rozhraní již v základní verzi a je připravený na agilní řízení projektů. V našem případě jsme narazili na nemožnost nastavovat workflow a další nastavení v Comunity Verzi. Přesto si dovedu představit jeho nasazení v jednoduším zadání. Stejně jako Redmine i OpenProject jde nainstalovat na vlastní hosting nebo si u poskytovatele vybrat přímo tuto aplikaci.
WEB: www.openproject.org

GLPI logo

GLPI je systém pro sledování požadavků tvz. bug tracking jeho nespornou výhodou je možnost navázání na OCS Inventory a sledovat požadavky dle chybovosti HW, dle četnosti žadatelů atd. Je modulární a má slušné množství pluginů. Napsaný je v PHP narozdíl od dvou výše zmíněných. Nad Redmine a OpenProject za mě osobně vyčnívá v možnosti nastavení WorkFlow pomocí BusinessRules přímo v admin menu – je to intuitivní klikátko. Pro naše zadání prohrál kvůli slabé podpoře projektového řízení.
WEB: www.glpi-project.org

To je pro stručný začátek vše, v dalším článku se budeme věnovat věcněji k Redminu jako takovému.


Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *