Zabbix – Dohled nad IT infrastrukturou

V dnešním článku se podíváme na základní představení co to Zabbix vůbec je, na jeho přednosti a nastíním jak ho využíváme my. Hned na začátku Vás s poslední aktuální verzí 4.0 odkážu na stránky Root.cz, protože zde vyšel krásný článek o vychytávkách poslední verze, číst můžete zde.

A teď už se podíváme na to co to Zabbix je v globálním pohledu. Dle oficiální dokumentace jde o Distribuovaný monitoring počítačových sítí a komponent. Zjednodušeně je to nástroj pro sledování stavu sítě a jejích prvků, od serverů, switchů až po počítače a cokoliv co jde dohledovat přes SSH, SNMP anebo alespoň Ping. Windows, ale i Linux mají daemony, kteří dokáží prohledat a dohledovat i pokročilé služby jak je MySQL, MS SQL, ESXi, NAS a mnohem více.

Hlavní charakteristiky

Vypíchnu jen ty podle mě nejlepší vlastnosti, ostatní probereme v jednotlivých článcích o nastavení a praktických příkladech z naší praxe

Shromažďování dat

Pro následné statistiky, všechny data se ukládají do databáze a následně jsou zobrazitelná přes webovské rozhraní. Shromažďování dat je možné pomocí různých metod, například SNMP, Agenti (Windows a Linux), IPMI, SSH a uživatelské parametry (vlastní skripty).

Spouštěče – Alerty

U všech hlášení a upozornění jde nastavit široká škála mezních hodnot a díky tomu si můžete upravit individuálně situace, které jsou pro Vás důležité.

Vizualizace dat – grafy

Přímo ve webovském rozhraní správy jsou vestavěné základní funkce pro vykreslování grafů. Díky tomu nemusíte data nikam exportovat a pak analyzovat, grafy jsou jak historické, tak realtime.

Network discovery

Tato funkce prohledá definované sítě podle Vámi zadaných pravidel, a naimportuje zařízení. Můžete využít PING, SNMP a agenty, možnosti discovery a následného importu se dají nastavit, takže je možné mít vše buďto pěkně pod kontrolou a ručně přidávat objevené stroje nebo plně automatické.

Proxy a distribuovaný monitoring

Monitorování jde díky takzvaným proxy serverům větvit a spravovat z jednoho serveru a jednoho webového rozhraní. Můžete mít pod kontrolou například všechny pobočky firmy, kterou máte na starosti nebo dokonce všechny zákazníky v jednou hlavním serveru.

Zdroj: zabbix.com 


Sdílet článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email